عید پاک چیست

 پاک
پاک

عید پاک چیست

عید قیام (که همان عید رستاخیز یا عید پاک در میان مسیحیان میباشد) روز جشن و پیروزی است به مناسبت رستاخیز مسیح از مرگ

easter sunday

این واقعه در روز یکشنبه بعد از جمعه صلیب و هفته ی مقدس به وقوع پیوست. و پایان دوران توبه و روزه ی بزرگ مسیحیان میباشد

پایان دوران روزه منتهی میشود به  پنجشنبه مقدس(شام آخر)  و سپس جمعه ی صلیب یا جمعه ی خداوند، و در نهایت با جشن و سرود، در روز یکشنبه ی قیام مسیح از مردگان …که با شادی و جشن مومنین مسیحی در سرتاسر زمین همراه است. عید قیام، امید و شادی مسیحیان است که در آن رسالت خداوند عیسی مسیح به وقوع می پیوندد و نجات و قیامت از مردگان را برای ما به هدیه میگذارد.

همانطور که میدانیم و در انجیل قید شده است، عیسی مسیح پس از ۳ روز از مردگان قیام میکند و در روز یکشنبه ی قیام پیروزی او بر شیطان، گناه و مرگ بر همگان آشکار میگردد. این روز، جشن شادی تمامی کسانی است که به خدا و مسیح او ایمان دارند و در امید زندگی جاویدان و قیامت از مردگان توسط ایمان به مسیح، به سر میبرند.

مهمترین واقعه ی یکشنبه ی رستاخیز(عید قیام) این است که بطور معجزه آسا و غیرقابل تصوری قبر مسیح با حضور نگهبانان رومی، سنگ سنگین مقبره ی او غلطانیده شد و قبر خالی شد و پس از آن مسیح قیام کرده با بدنی آسمانی با تک تک شاگردان خود ملاقات کرد، با آنها صحبت کرد و تعلیم تازه داد.

از مدارک بدست آمده در نیمه های قرن دوم میلادی – عید قیام در روزهای اولیه ی تاریخ کلیسا، از اوائل ماه مارس، جشن آن را تکریم کرده و جشن میگرفتند.

روز عید قیام در تقویم کلیسایی قابل تغییر است بین روزهای ۲۲ تا ۲۵ مارس.

بسیاری از کاتولیک ها عید قیام را در نیمه ی شب شنبه جشن میگیرند که در آن مراسم تعمید ایمانداران کلیسا بعنوان عهد جدید و تعهد دوباره یادآوری میشود و همراه با مراسم زیبای عشای ربانی همراه است.

برخی کلیساها مراسم عید قیام را در یکشنبه لحظه ی طلوع خورشید انجام میدهند یعنی همان زمانیکه مقبره ی عیسی را خالی یافتند و مسیح برای اولین بار با زنانی که به دم مقبره آمده بودند دیدار کرد. که معمولا مراسم را در حیاط کلیسا یا پارک ها یا فضای آزاد میدان شهر،انجام میدهند .

برخی کلیساها جشن را به همراه صبحانه های شیرین در کلیسا به پایان میرسانند و بعد از ۴۰ روز، نخوردن شکلات و شیرینی جات، به یکدیگر شکلات و آب نبات های شیرین هدیه میدهند و بچه ها نیز که در این دوران روزه از شیرینی پرهیز داشتند ، بسیار از گرفتن تخم مرغ های شکلاتی و آب نبات های شیرین خوشحال میشوند.

ایام عید قیام یا دوران عید قیام ۷ هفته میباشد زیرا مسیح بعد از قیامش از مردگان پنجاه روز بر روی زمین در میان شاگردانش و ایمانداران زندگی کرد و به آنها دستورات و ماموریت زندگی مسیحی را سپرد و پس از به آسمان رفت و صعود کرد.

بعد از ۷ هفته ی ایام قیام ، به جشن بزرگ و پرجلال پنطیکاست و نزول روح القدوس بر کلیسا وارد میشویم.

هللویا! هللویا! مسیح حقیقتا از مردگان برخاست

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*