نحوه برگزاری جلسات در کلیسای خانگی

خانه » زندگی به عنوان یک مسیحی » Home Churches |  آگوست 16, 2019

 

نه عیسای مسیح نه رسولان در این مورد که چگونه می بایست یک جلسه کلیسایی را اداره کرد چیزی نگفته اند. مسیح خداوند بسادگی فرمود هر جا دو یا سه نفر بنام من جمع شوند من در میان ایشان خواهم بود ( متی 20 : 18 ).  فقط کافیست بنام او جمع شویم و او در میان ما خواهد بود پولس رسول در نامه اول خود به کلیسای قرنتیان توضیح کوتاهی در مورد جلسات کلیسای اولیه داده است: ... هنگامی که گرد هم می آیید، هرکس سرودی،  تعلیمی،  مکاشفه ای، زبانی و یا ترجمه ای دارد اینها همه برای بنای کلیسا بکار رود ( اول قرنتیان 14: 26 ) .

با توجه به آنچه در کتاب مقدس مخصوصا کتاب اعمال رسولان می خوانیم در می یابیم که گرده همایی های کلیسای اولیه  بدور یک شخص؛ کشیش یا معلم و یا .... نمی گشت بلکه همه سهمی به عهده داشتند تا با تشویق و بکار گیری عطاهای  روحانی بدن مسیح ( کلیسا ) تقویت و بنا شود.


بنابراین آنچه که دریک گردهمایی خانگی اهمیت می یابد را می توان بصورت زیر خلاصه کرد :

      دعا و پرستش

 

چقدر زیباست که در ابتدای جلسه فرصتی برای ساکت کردن قلب و فکر خود در حضور پر جلال خدا داشته باشیم و سپس با دعای شکرگزاری عبادت خود را آغاز کنیم .

پس از آن می توانیم با سرود ها به پرستش خود ادامه بدهیم . اگر نوازنده و آلت موسیقی داریم با استفاده از آن به پرستش می پردازیم  و اگر نه  می توانیم با هم آهنگی با یگدیگر با پیروی از رهبر جلسه سرود بخوانیم و بیاد داشته باشیم به هر وسیله ای که می نوازیم و یه هرصورت که می خوانیم اگر از دل می خوانیم بگوش پدر آسمانی ما دلنشین و دلنواز است. در این ارتباط برنامه کلیسای خانگی می تواند نقش رهبری جلسه را برای شما ایفا کند .

 

     شهادت ها و جواب دعاها

 

فرصتی بدهیدم تا اعضای کلیسای خانگی ما از تجربیاتی که با عیسای مسیح زنده در هفته ای که گذشت داشته اند صحبت کنند و نام خدا را جلال بدهند و همچنین برای پاسخ دعاها مخصوصا دعاهایی که در جلسات قبل برای مسایل بخصوصی کرده بودیم از خداوند تشکر کنید.  بیاد می آورم که سالها پیش در جلسه ای زوجی جوان برای اولین بار بود که شرکت می کردند و در فرصت شهادتها وجواب دعا یکی از خانمها که ایشان هم به اتفاق همسر خود آمده بودند شهادت دادند که چطور دو سال قبل از آنروز می خواستند که سقط جنین کنند و درست همان زمان به مسیح ایمان آوردند و فهمیدند که این کار در واقع مانند قتل است.  ایشان قبلا هم در این مورد صحبت کرده بودند و خودشان می گفتند که نمی دانم چرا احساس کردم که باید این مطلب را بگویم تا اینکه در همین موقع خانمی که با شوهر خود برای بار اول آمده بودند با اشک و آه اعتراف کرد که آنها می خواستند که فردای آنروز به  بیمارستان رفته و بچه ای را که در رحم داشتند سقط کنند و روح خدا اینطور از دهان این خواهر با ایشان صحبت کرده بود . ومن امروز افتخار می کنم که کودکی 8 ساله در راهروهای کلیسا می دود، فقط بخاطر اینکه 8 سال قبل در یک خانه کوچک روح خدا از دهان یکی از مومنین با  مادر او سخن گفت .

 

 

      پرستش خداوند و مطالعه کلام خدا

 

دعا کرده از روح خدا بخواهیم که با قلب و روح ما صحبت کند و کلام او چراغی برای راههای ما باشد .  اگر چه خادمین از طریق تلویزیون یا بطور مستقیم کلام خدا را با کمک روح القدس به ما می آموزند ولی  اگر ما متعهد به انجام آنچه می شنویم نباشیم و فقط  شنونده کلام باشیم آنچه خدا برای من و شما می خواهد به حقیقت نخواهد پیوست .

مطلب دیگری که لازم می بینم در این قسمت یاد آوری کنم اینست که هیچیک از این مطالعات کلام خدا از طریق تلویزیون و یا بکمک خادمین نمی توانند جایگزین مطالعه شخصی من و شما بشوند . کلام خدا غذای روح من و شما است و اگر از آن بطور مرتب تغذیه نمی کنیم از سو تغذیه رنج خواهیم برد .

 

      دعا

 

در درجه اول دعا برای اینکه آنچه شنیدیم در قلب و زندگی  ما عمل کند و این کلمات در ما جسم بپوشد و بعد برای احتیاجهای یکدیگر دعا کنیم و این دعا را در طول هفته ادامه بدهیم .

 

توجه

هیج وقت در زمان دعا سعی نکنید که از این فرصت استفاده کرده و به دیگران گزارش بدهید: مثلا بگویم خدایا تو را شکر می کنم که من امروز رفتم و آن شخص را دیدم و با او از تو صحبت کردم و..... می توان این گزارش زیبا را در طی فرصت مشارکت داد و زمان دعا را به خدا اختصاص داد و سخن گفتن با او .

دیگر اینکه فرصت دعا تبدیل به حرف زدن پشت سر دیگران شود : مثلا بگویم خدایا تو را شکر می کنم که این فرد را از گناه .... آزاد کردی و از گناهانی مثل .... و .... هم آزاد خواهی کرد .

 

     خدمت

 

به صورتهای مختلف یکدیگر را خدمت کنیم . مهمترین خدمت که برای هم دعا کنیم و به یکدیگر با دقت گوش بدهیم و بدون اینکه نصیحت کنیم و یا با ماتمیان ماتم و با آنانی که شادند شادی کنیم . دیگر اینکه بفکر احتیاجات مالی یکدیگر باشید و هر یک از اعضا گروه با پرداخت قسمتی از آنچه خدا به او داده ( مثلا 10 % دارایی خود را به صورت ماهیانه به کار خدا بدهد ) در برآورده کردن احتیاجات مالی کلیسای خانگی سهیم شوند .

 

 

     مشارکت

 

عیسی مسیح فرمود : حکمی تازه به شما می دهم یکدیگر را محبت کنید آنطور که من شما را محبت کردم

( یوحنا 34 : 13 ) . آیا شاگردان نمی دانستند که می بایست یکدیگر را محبت کنند ؟ و دیگر اینکه چرا فرمانی جدید ؟ چه چیز تازه ای در محبت کردن بود ؟

اگر بیاد داشته باشید در پاسخ به فریسیان در مورد بزرگترین فرامین عیسی فرمود : خداوند خدای خود را به تمام دل و ... و همسایه خود را مثل خود دوست بدار ( متی 22 : 36-  40 ) در اینجا عیسی مسیح به شاگردان گفت که آنطور که من شما را محبت کردم یکدیگر را محبت کنید. عیسی مسیح چطور ما را محبت کرد؟

او در راه ما جان داد

 

دقت بفرماید که مشارکت و برادری و خواهری بطور اتومانیک اتفاق نمی افتند . این فرمان عیسی است. احترام گذاشتن به یکدیگر، گوش خود را نسبت به سخنان منفی نسبت به برادران و خواهران خود بستن و با فروتنی اشتباهات دیگران را نسبت به خود بخشیدن، همه و همه انرژی می خواهند و آمادگی روحانی. برقراری مشارکت واقعی،  و از من و تو و او،  به ما تبدیل  شدن کار ساده ای نیست . اما روح خدا در ما و در میان ما عمل می کند.  مسیح خداوند کلیسای خود را بنا می کند و ما را قوت می بخشد که یکدیگر را با دل و جان محبت کنیم و ما نیز با روح القدس همکاری کرده از پشت سر حرف زدن و عادات دیگر مردم بی ایمان دوری می کنیم و اگر مشکلی بین ما  ایجاد می شود با هم در آن مورد صحبت می کنیم و هرفرصتی

( را برای ایجاد شکاف در میانمان از شیطان می گیریم.) در این مورد در برنامه های تلویزیونی کلیسای خانگی بیشتر صحبت خواهیم کرد .