زندگینامه مسیحیان اولیه (4) اوریجن

Origen christian
Origen christian

اوریجن

اوریجن یا اوریگنس آدامانتیوس (پیرامون 254-185 میلادی) از دانشوران و الهیات شناسان آغازین مسیحی و جزو پدران بزرگ اولیه کلیسای مسیحی بود. او از تبار مصری بود و در اسکندریه تدریس می ‌کرد.

اوریجن حدود سال 185 میلادی در خانواده‌ای مسیحی در اسکندریه زاده شد. پدرش لئونیداس در سال 202 میلادی کشته شد. اوریجن نامه ‌ای به پدرش نوشت و او را تشویق کرد تا استوار و ثابت‌ قدم بماند؛ می ‌گویند او خود نیز طالب شهادت بود و اگر مادرش لباس‌هایش را پنهان نمی ‌کرد و او را در خانه نگه نمی ‌داشت، اوریجن نیز به شهادت می ‌رسید. او زندگی خود را وقف زهد و تقوی و دانش پژوهی کرده بود. بنا بر روایات، او چنان وقف و سرسپرده بود که متی 12 (19) را تحت‌الفظی درک و اجرا می ‌کرد؛ اگرچه بعدها چنین چیزی را تکذیب کرد. او تمام عمر به کلیسای کاتولیک وفادار ماند و دمتریوس اسقف اسکندریه، او را به ریاست مدرسه علوم دینی منصوب کرد (مدرسه‌ای که در آن اشخاص برای تعمید آماده می ‌شدند). اما پس از مدتی، با دمتریوس که به‌ عنوان اسقف در پی اعمال نفوذ بیشتر بود، درافتاد و به قیصریه فلسطین رفت و به فعالیت ادامه داد و بسیار مورد احترام بود. در دوران جفای دسیان 3 (251-249) اوریجن را به زندان انداختند و وحشیانه شکنجه کردند به این امید که ایمانش را انکار کند. اما او همچنان به ایمانش وفادار ماند و بالاخره از زندان آزاد شد و پس از چند سال در اثر آسیب ‌ها و جراحات وارد آمده، درگذشت.

اوریجن نویسنده‌ای پرکار بود اما بسیاری از آثار او از بین رفته ‌است. بیشتر آثار موجود از او به ‌شکل ترجمه به ‌دست ما رسیده‌ است که گاه به ‌منظور نزدیک کردنشان به راست ‌دینی، جرح و تعدیلاتی نیز در آن‌ها وارد کرده‌اند. آثار اصلی او را می‌ توان به چهار گروه عمده تقسیم کرد:

1) «آثار مربوط به کتاب مقدس» اوریجن نسخه‌ای کامل از عهد عتیق آماده ساخت که در ستون ‌های موازی نوشته شده بود، شامل متن عبری، متن عبری با حروف یونانی و چهار ترجمه یونانی از متن عبری. همچنین تفاسیر بسیاری نوشت چون «شرح و بسط تحقیقی»، «موعظه‌های عملی و بناکننده» و «توضیحاتی بر متون خاصی از کتاب مقدس.»

2) «اصول اولیه» نخستین تلاشی است که در کلیسای اولیه برای خلق الهیاتی نظام ‌مند به ‌عمل آمده ‌است. این اثر به چهار قسمت تقسیم می ‌شود که عبارتند از: در مورد خدا، جهان، آزادی و کتب‌ مقدسه.

3) «علیه سلسوس» پاسخ اوریجن است به کتاب «کلام حقیقی» سلسوس که اثری شدیداً ضد مسیحی است و در اواخر دهه هفدهم میلادی نوشته شده‌است.

4) «آثار عملی» کتب «دعا» و «اندرزهایی در مورد شهادت» است.

 

اوریجن با فلسفه یونان کاملاً آشنا بود. او نزد فلاسفه برجسته غیرمسیحی مکتب دیده بود. برخی بر این باورند که او نزد آمونیوس ساکاس، بنیان‌ گذار فلسفه نوافلاطونی تعلیم دیده بود اما در این مورد شک و تردید وجود دارد. در بررسی آثار ژوستین، کلمنت و اوریجن تناقضی عجیب می ‌بینیم. از یک ‌سو عناد ورزی و خصومت ‌شان با فلسفه شدت می ‌یابد و از دیگر سو جذابیت ایده‌های فلسفی در آثارشان بالا می ‌رود؛ مخصوصاً آثار اوریجن که عمیقاً فلسفی است و راست ‌دینی تفکراتش حتی امروز نیز مورد بحث است. در قرن چهارم جنبشی نیرومند و ضد اوریجنی به‌ وجود آمد و شورای کنستانتینوپل در قرن ششم او را به ‌عنوان بدعت ‌کار محکوم کرد. اما او را همچنان در میان پدران الهیات یونان بانفوذترین می ‌شمارند.

اوریجن هدفی نداشت جز اینکه مسیحی راست ‌دین وفاداری باشد. بخش عمده‌ای از آثار او در مورد شرح و بررسی کتاب ‌مقدس است اما همین ‌جا نیز مشکلاتی اساسی دیده می‌ شود. اوریجن می ‌پنداشت که بدون تمثیل نمی ‌توان کتاب مقدس را به‌ درستی درک کرد. به زعم او بخش‌هایی از عهد عتیق اگر تحت‌الفظی در نظر گرفته شوند، غیرقابل فهم و مایه لغزش اند. این قسمت ‌ها در کتاب ‌مقدس وجود دارند تا ما نیاز به یافتن معنایی پنهان و عمیق ‌تر را احساس کنیم. استفاده از تمثیل درک این معانی پنهان را ممکن می ‌سازد. اوریجن خود مبدع روش تمثیلی نبود بلکه یونانیان اول‌ بار این روش را به ‌کار بستند تا از افسانه ‌های زشت و زننده درباره سوء استفاده‌گری‌های خدایان یونان مطالبی بناکننده استخراج کنند. فیلو فیلسوف یهودی، در قرن اول میلادی این روش را در مورد عهد عتیق به‌ کار بست؛ هدف او هم ‌راستا کردن عهد عتیق با تفکر یونانی بود. اوریجن نیز روشی مشابه در پیش گرفت. او با استفاده از روش تمثیلی، جایی که درک متن غیرقابل پذیرش به ‌نظر می ‌رسید معنای تحت‌اللفظی آن را نادیده می ‌گرفت و کتاب ‌مقدس را هماهنگ با تفکر یونانی تفسیر می ‌کرد. البته این هدف واقعی و «آگاهانه» اوریجن نبود. او بر این باور بود که صرفاً در پی کشف معنای حقیقی و معقول متن است. در مورد صحت برخی ندانم ‌کاری ‌های او گفته معروفی از قرن چهارم وجود دارد که می‌ گوید: «فرهنگ یونانی او را کور کرده» مخالفی بت ‌پرست، او را متهم می ‌کند که «ایده‌های افلاطونی را در قالب اساطیر بیگانه بیان می‌ کند.» مثل اینکه بگوییم فلسفه افلاطونی را در کتاب ‌مقدس می ‌جوید.

اوریجن تفکر خود را بر سنت رسولان پایه می‌ ریزد و آن را ملاک راست‌ دینی می ‌داند. رسولان آموزه‌های مشخصی را با عباراتی قابل فهم برای ایمانداران بیان داشتند. اوریجن این آموزه‌ها را فهرست می‌ کند، که باید به ‌عنوان بنیان الهیات پذیرفته شوند. اما به ‌نظر او یک مسیحی روحانی و اندیشمند می ‌تواند فراسوی این آموزه‌ها برود تا آنجا که ماحصل تفکراتش با این آموزه‌ها متضاد نشود. این برخورد پذیرا نسبت به اندیشه ‌پردازی، میراث دیدگاه کلمنت است، اگرچه در تقابل شدید با دیدگاه‌های ایرنئوس و ترتولیان قرار می‌ گیرد. همچون کلمنت، بنیان اندیشه ‌پردازی اوریجن مسیحیت است اما یافته‌ها و دستاوردهای او کاملاً گرایش یونانی دارد و این به‌ روشنی در آموزه او در مورد نجات دیده می ‌شود. او شرح می ‌دهد که چگونه عیسای مسیح برای گناهان ما بر صلیب جان سپرد و ما را از شیطان باز خرید. اما این تعلیم برای عوام است یعنی آنانکه بیش از این نمی ‌توانند درک کنند. اما آنچه اوریجن بدان علاقه‌ مند است جای دیگری نهفته. از نظر او جوهر نجات، شبیه خدا شدن است، یعنی باید با ژرف‌اندیشی و تعمق در خدا، شبیه او (خدا گونه) شد. روح آدمی باید از جهان در حال تغییر به‌ سوی قلمرو هستی لایتغیر تعالی یابد. کلمه خدا ظاهر شد تا چنین امری را ممکن سازد. مسیحی عالم با ژرف ‌اندیشی و تعمق در مورد عیسای مسیح فراسوی وجود خاکی او به‌ سوی کلمه جاودان می‌ رود و به نجات و رستگاری نائل می ‌شود.

چنین درکی از آموزه نجات، کاملاً یونانی است و بیشتر با گنوستیسیسم وجه مشترک دارد تا با مسیحیت کتاب مقدسی. چنین به‌ نظر می ‌رسد که قبل از هرچیز ابتدا باید قانونی خطاناپذیر در مورد پرسش‌های بنیادین وضع کرد و سپس به تفحص مسائل دیگر پرداخت … تعلیم کلیسا از زمان رسولان به‌ شکل منظمی به جانشینانشان انتقال یافته و تا امروز در کلیساها برجا مانده ‌است. فقط تعلیمی باید حقیقی انگاشته شود که با سنت کلیسا و رسولان کاملاً هم‌خوان و موافق باشد. رسولان مقدس، هنگامی که ایمان به مسیح را وعظ می ‌کردند، موضوعات خاصی را برگزیدند که باور داشتند برای هر کس ضروری است و این نکات را به روشن ‌ترین شکل بیان کردند. آنان این مبانی را حتی به کسانی که عاجز از تحقیق و بررسی علم الهی می ‌نمودند، تعلیم دادند و از خود کسانی را برجای گذاشتند که شایسته دریافت عطایای برتر بودند تا صحت و سقم بیانات رسولان را محک بزنند … آموزه‌ هایی که به ‌وضوح در تعالیم رسولان آمده: نخست اینکه یک خدا وجود دارد … پس اینکه عیسای مسیح پیش از همه آفریدگان از پدر مولود شده … دیگر اینکه روح ‌القدس در شأن و منزلت با پدر و پسر شراکت دارد … به‌ علاوه، موضوع تعالیم رسولان همچنین مشتمل بر این است که روح آدمی … پس از جدا شدنش از این جهان و بر اساس اعمال او داوری می ‌شود … در مورد شیطان و فرشتگانش و قدرت‌های روحانیِ مخاصم، کلیسا تعلیم می ‌دهد که این موجودات حقیقتاً وجود دارند … همچنین کلیسا تعلیم می ‌دهد که دنیا در زمانی معین آفریده و به‌ خاطر شرارتش نابود خواهد شد … و بالاخره اینکه کتاب ‌مقدس توسط روح خدا نگاشته شده ‌است و این کتب نه تنها معنایی آشکار بلکه معنای دیگری نیز دارند که از دیدگان بسیاری مکتوم می ‌ماند.

 

اصول اولیه، کتاب اول، مقدمه 8-2

همان‌ گونه که شریعت سایه چیزهای نیکو بود که باید می ‌آمد … انجیل نیز، که برای همگان قابل درک است، سایه ‌ای از رموز مسیح را تعلیم می ‌دهد … پولس نمی‌ توانست بدون ختنه کردن 1 تیموتائوس برای یهودیان مفید واقع شود … به همین شکل کسی که نفع و خیریت بسیاری را مد نظر دارد، نمی ‌تواند صرفاً بر اساس مسیحیت نهانی عمل کند. مسیحیت نهانی نمی ‌تواند او را قادر سازد به پیروان مسیحیت مبتنی بر آداب ظاهری را یاری کند یا آنان را به‌ سوی امور عالی ‌تر و برتر رهنمون شود. ما باید مسیحیانی جسمانی و روحانی باشیم: آنجا که انجیلی جسمانی مورد نیاز است، ما باید به آنانکه جسمانی‌اند، عیسای مسیح را موعظه کنیم، آن هم مصلوب. اما در مورد آنانکه در روح کامل‌اند و ثمر می ‌آورند و مشتاق حکمت آسمانی ‌اند، موضوع فرق می‌ کند. باید این گرون را یاری کنیم تا شریک کلمه الهی شوند که پس از جسم گرفتن، به مقامی عروج کرد که از ابتدا نزد خدا داشت. تفسیر بر انجیل یوحنا 1(9)

تنش میان آرای راست ‌دینانه و بدعت‌ کارانه اوریجن در آموزه او در مورد تثلیث به ‌روشنی مشهود است. او شدیداً مخالف مونارشیانیسم (که می ‌گفت خدای پدر همان خدای پسر است) و هر دیدگاه دیگری است که تثلیث ازلی خدا را به‌ شکلی نادیده می ‌گیرد. او بر این باور است که پدر، پسر و روح ‌القدس سه وجود ازلی ‌اند. این خصوصیت خدا، یعنی تثلیث، نه طرح و ایده ‌ای افزوده بر اصل، بلکه بخشی از طبیعت ازلی او است. اما اینکه اقنوم دوم تثلیث را «پسر» می‌ نامیم، چنین به ذهن تداعی می ‌کند که «پسر» در مقطعی از زمان «زاده» یا «مولود» یا «خلق» شده باشد. اوریجن در مقابل بر این باور است که پسر از ازل توسط پدر مولود شده ‌است که خود حاکی از رابطه یا فرایندی است ازلی. این امر واقعه‌ ای نیست که یک ‌بار، و حتی یک ‌ازل پیش رخ داده باشد، بلکه واقعه ‌ای است که از ازل همواره در حال رخ دادن است.

تا اینجا اوریجن در چهارچوب راست ‌دینی قرار دارد. اما آن روی سکه را نیز باید دید. اوریجن آموزه تثلیث را تعلیم می ‌دهد اما تثلیثی که سلسله مراتبی است. خدای پدر بزرگ ‌تر از خدای پسر و خدای پسر نیز بزرگ ‌تر از روح‌ القدس است و خدای پدر است که خدای حقیقی است. خدای پسر همانند خدای پدر است اما در مرتبه‌ای پایین‌ تر. پس اگر پدر خدا است پسر را نیز می ‌توان خدا خواند. بدین ‌سان تثلیثی که او تعلیم می ‌دهد سلسله مراتبی است و خدا در آن با سه رتبه وجود دارد. یک قرن بعد آریوس این دیدگاه را بسط داد و نتیجه گرفت که تنها خدای پدر خدای واقعی است و پسر و روح ‌القدس مخلوق‌ اند.

اوریجن آموزه تولید ازلی را مطرح کرد که آموزه‌ای راست ‌دینانه می ‌نمود. او این موضوع را به‌ روش فلسفی بحث می‌ کرد: اگر به‌ وجود آمدن پسر ازلی نباشد این امر بدین معنی است که پدر قبل از این واقعه قادر به مولود ساختن پسر نبوده، یا راغب به چنین کاری نبوده است. هیچ‌ یک از این ها در شأن خدا نیست بنابراین مولود ساختن پسر باید ازلی باشد. اما اوریجن از همین استدلال سود می ‌جوید تا ثابت کند که جهان نیز ازلی است. او بر این باور بود که نه تنها لوگوس کلمه یا خرد (Logos) بلکه همه موجودات عقلانی  نیز ازلی‌اند. اما در لحظه‌ ای از تأمل و تفحص در خدا غفلت ورزیدند و مطابق درجه سقوط‌شان، فرشته، روح شریر یا انسان شدند. جهان مادی خلق شد تا مسکن این سقوط ‌کردگان شود (ثابت کردن اینکه باب ‌های 3-1 کتاب پیدایش با این دیدگاه سازگار است که «جهان پس از سقوط خلق شده است» تمثیل‌های بسیار می‌طلبد!). فرایند نجات و رستگاری نقطه مقابل سقوط است و با تأمل و تفحص موجودات عقلانی در خدا محقق می ‌شود.

درک کامل آموزه اوریجن در مورد تثلیث بدون توجه به دیدگاه او در مورد موجودات عقلانی ممکن نیست. از نظر او چهار مرتبه از «هستی» وجود دارد که به ترتیب عبارتند از مرتبه هستی پدر، پسر، روح ‌القدس و موجودات عقلانی. هر مرتبه هستی در هستی مرتبه بالاتر از خود سهیم است. بدین‌ سان پسر در الوهیت پدر سهیم است و ما نیز با سهیم شدن در هستی پسر به الوهیت می ‌رسیم (در این روند روح ‌القدس در عمل نادیده گرفته می‌ شود). بین خدا و خلقتش در هیچ مرحله ‌ای جدایی بنیادین وجود ندارد بلکه در مقابل، سرایت الوهیت از خدا به همه مخلوقات را شاهدیم. نظام فکری اوریجن عناصر بسیاری را از نگرش ناستیکی به عاریت گرفته‌است و در واقع ناستیک‌ها پیش از او به فکر ایده مولود شدن ازلی پسر خدا افتاده بودند.

آیا اوریجن یک بدعت ‌کار بود؟ آیا نظام الهیاتی او صرفاً همان فلسفه افلاطونی برای عوام است؟ بحث و مناظره در مورد این موضوعات ادامه دارد. اما دو نکته را می ‌توان به صراحت بیان کرد: نخست، جای شک نیست که اوریجن اشتیاقی سوزان نسبت به راست ‌دینی داشت و بر راست ‌دین بودن خود نیز اذعان می ‌نمود و نیز اینکه عمیقاً و با تمام وجود خود را وقف و سرسپرده مسیح و خدمت به او کرده بود. از طرف دیگر الهیات او عمیقاً تحت تأثیر فلسفه افلاطونی بود و این تأثیر مثل شکر پاشیده بر کیک یا کشمش ‌های درون آن نیست که بتوان جدایشان کرد. در واقع این تأثیر مثل وانیلی است که با کیک مخلوط شده و از آن جدایی ‌ناپذیر است.

اوریجن موعظه می کرد که آمرزیدگان چرخان به بهشت می روند.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*