زندگینامه مسیحیان اولیه (10) آتاناسیوس

 2 1
2 1

زندگینامه مسیحیان اولیه (10) آتاناسیوس 

 آتاناسیوس  الهی‌ دان مسیحی، اسقف اسکندریه، از پدران کلیسا و یکی از رهبران نامی مصری در قرن چهارم میلادی بود. آتاناسیوس در اواخر قرن سوم میلادی به دنیا آمد. او در محضر اسقف اسکندریه، الکساندر مشغول خدمت روحانی شد و سپس به مقام شماسی رسید. در شورای نیقیه نیز اسقف خود را همراهی می‌کرد. سرانجام وقتی الکساندر در سال 328 میلادی چشم از جهان فروبست، آتاناسیوس جانشین او شد و به مقام اسقفی اسکندریه رسید. او چهل و پنج سال در مقام اسقف خدمت کرد و در سال 373 میلادی درگذشت

آتاناسیوس کتاب‌های مورد تأیید عهد جدید را در میان بحث و جدل و هیاهوی فراوان در سال 367 میلادی به جهان عرضه کرد. او معتقد بود برگزیده خدا و قابل اعتماد است و هیچ‌کس نمی‌تواند چیزی به کتاب مقدس بیفزاید یا چیزی را از آن حذف کند. اما مکاشفه یعقوب در میان متون تأیید شده نبود. به هر دلیل- تردید در صحت آن، شواهد بحث ‌برانگیز یا حقایق ناخوشایند- کتاب غیرقانونی اعلام شد. به تازگی اما یک نسخه یونانی اصل از این نوشته‌ها پیدا شده ‌است.

مهم‌ترین مشغله آتاناسیوس مبارزه با آریانیسم بود. هرچند آریوس در نیقیه محکوم شده بود اما اکثر روحانیون اوریجنیست شرق اعتقادنامه شورای نیقیه را قبول نداشتند. امپراتور نیز که بیش از هر چیز طالب اتحاد بود، در مورد راست ‌دینی، برخوردی تسامح‌کارانه در پیش گرفت که می ‌توانست عناصری تعدیل ‌شده از نگرش آریوس را در بر بگیرد. آتاناسیوس به هیچ وجه با این برخورد موافق نبود. او الوهیت مسیح را اساس و بنیان ایمان مسیحی و آریانیسم را به معنای نابودی مسیحیت می‌دانست. او به هر وسیله‌ای که می‌توانست، از جمله سیاست‌های کلیسایی، علیه آریانیسم مبارزه می‌کرد. موضع سازش ‌ناپذیر او، باعث عدم محبوبیتش در میان اسقفان و دولت ‌مردان شد. از چهل و چهار سالی که در مقام اسقف خدمت می‌کرد، هفده سال آن را در پنج محل مختلف در تبعید به ‌سر برد. از ایام تبعید، مهم‌ ترین دوره، زمانی بود که بین سال‌های 340 تا 346 میلادی در رم سپری شد. طی این دوره او و میزبانانش تأثیری عمده و متقابل بر یکدیگر گذاشتند. بعد از این دوران، او «دوران طلایی» خود را بین سال‌های 346 تا 356 میلادی در اسکندریه گذراند، جایی که توانست به‌ شکل ممتد و بدون مزاحمت و تبعید در مقام اسقف خدمت کند

آتاناسیوس حتی زمانیکه همه چیز مایه تضعیف او بود، استوار و ثابت ‌قدم باقی ‌ماند، اما می‌ دانست کجا باید انعطاف ‌پذیر باشد. جناح ضد آریان (کلیسای غرب، مکتب انطاکیه و آتاناسیوس) بر این باور بودند که خدا یک اقنوم یا وجود است، حال آنکه اکثریت اوریجنیست شرق باور داشتند که خدا سه اقنوم است. در شورای اسکندریه، در 362  میلادی (که بین دو دوره تبعید او تشکیل شد) تصویب کردند که هر دو تعریف را می‌توان به ‌شکلی راست‌ دینانه فهمید. اصل، موضوع مورد اعتقاد است، نه نحوه بیان آن؛ و این امر راه را برای ترکیب مفهوم Homoousios شورای نیقیه (پسر، هم ‌ذات با پدر) و این حکم اوریجنیست‌ها که خدا سه اقنوم است، هموار کرد. پدران کاپادوکیایی نیز این تعریف را پذیرفتند و ترویج دادند و در شورای قسطنطنیه در سال 381 نیز به ‌عنوان دیدگاه مسیحیت راست‌ دین در مورد الوهیت پذیرفته شد.

آتاناسیوس نویسنده‌ای پرکار بود و در مورد مسائل متنوعی دست به نگارش زد

1) آثار ضدآریانی : قسمت عمده آثار آتاناسیوس به مبارزه علیه آریانیسم اختصاص یافت. او از اوقات فراغتی که دوران تبعید نصیبش ساخته بود به‌خوبی استفاده می‌کرد. معروف‌ ترین اثر او مجموعه «خطابه‌هایی علیه آریان ‌ها» است

2( آثار دفاعیاتی : آتاناسیوس اثری دفاعی نوشت در دو بخش: «علیه یونانی ‌ها» و «تجسم کلمه». چنین گمان می‌ رفت که این اثر در حدود سال 318 میلادی یعنی قبل از مناقشه آریانی نوشته شده باشد اما شواهد تاریخی نشان می‌دهند که این اثر احتمالا طی نخستین دوره تبعید او یعنی در سال 335337 میلادی به نگارش درآمده است.

3) نامه‌های عید پاک : آتاناسیوس هر سال نامه‌ای به کلیساهای مصر می ‌نوشت تا در عید پاک خوانده شود. نامه او برای عید پاک سال 367 اهمیتی به‌ سزا دارد زیرا برای اولین‌ بار در این نامه اسامی کتب عهد جدید را به‌عنوان کانون عهد جدید نام می‌برد که دقیقا شامل همان کتبی است که امروزه عهد جدید ما را تشکیل می‌دهند. این امر یکی از پی‌آمدهای مثبت اقامت آتاناسیوس در رم و تأثیر متقابلی است که او و کلیسای آنجا بر یکدیگر داشتند.

4) زندگی آنتونی : که آتاناسیوس او را به‌ عنوان نخستین راهب معرفی می‌کند. در قرون دوم و سوم برخی زندگی مبتنی بر زهد و ریاضت داشتند، ازدواج نمی‌کردند، فقیرانه می‌زیستند و زندگی ‌شان را وقف دعا و روزه کرده بودند. این افراد میان مردم می‌ زیستند و «زاهدان خانگی» نامیده می ‌شدند زیرا در بستر زندگی روزمره، زاهدانه می‌زیستند. اما در قرن چهارم، به ‌تدریج که معیارهای اخلاقی کلیسا با پیوستن نومسیحیان از زمینه‌های شرک و بت ‌پرستی رو  به افول گذارد، زاهدان از جامعه کناره گرفتند و عمدتا در بیابان‌ های سوریه و مصر مسکن گزیدند. آتاناسیوس می ‌نویسد: «راهبان در کوه و بیابان حجره گرفتند و از قوم خود جدایی گزیدند و برای شهروندی ملکوت آسمان ثبت ‌نام کردند.» برخی از این راهبان (چون آنتونی) در مکان‌هایی دورافتاده در انزوا و برخی دیگر دور هم و گروهی می‌زیستند؛ برخی نیز ترکیبی از این دو روش را در پیش گرفته بودند. کتاب آتاناسیوس به گسترش آرمان رهبانیت مخصوصاً در غرب کمک بسیار کرد. این کتاب همچنین در ایمان آوردن آگوستین نقش مهمی ایفا کرد.

آتاناسیوس به ‌شدت از الوهیت مسیح دفاع می‌کرد زیرا دریافته بود که نجات و رستگاری مسیحیان بسته به آن است، زیرا فقط مسیحی الهی می ‌تواند ما را نجات بخشد. او این موضوع را به تفصیل در کتاب «تجسم کلمه» بررسی می‌کند. یهودیان و مشرکین بر او اتهام زدند که تجسم و مصلوب شدن پسر خدا نامعقول و ناشایست است. اما آتاناسیوس در پاسخ استدلال می‌آورد که تجسم و مصلوب شدن مسیح، به ‌جا، ضروری و بسیار معقول است؛ زیرا فقط خالق این جهان است که می ‌تواند آن را اصلاح کند و این جز راه صلیب به‌ هیچ طریق دیگر ممکن نبود.

ما دلیل تجسم اوییم. او ما را دوست داشت تا بدان حد که به‌ خاطر نجاتمان در جسم انسانی به دنیا آمد و در هیئت انسانی ظاهر شد هیچ‌کس قادر نبود فسادیافته را به نافسادی تبدیل کند، جز خود منجی که در ابتدا هستی را از نیستی آفرید. هیچ‌کس نمی‌توانست انسانی خداگونه بازآفریند مگر آنکه خود صورت خدای پدر بود. هیچ ‌کس نمی ‌توانست فناپذیر را جاودانی کند مگر خداوند ما عیسای مسیح که خود حیات و زندگی است. هیچ‌ کس جز «کلمه»، که نظم ‌بخش جهان و پسر یگانه پدر است، نمی‌توانست در مورد پدر به انسان ‌ها بیاموزد و بت ‌پرستی را براندازد. او به میان ما آمد زیرا کفاره گناه آدمیان باید پرداخت می ‌شد (زیرا همه باید می ‌مردند) و پس از آنکه الوهیتش را با اعمالش ظاهر ساخت، معبد (بدن) خود را به‌جای همه آدمیان، چونان قربانی تسلیم مرگ کرد؛ و چنین کرد تا آدمیان را از زیر بار تقصیر گناه نخستین آزاد سازد و ثابت کند که بر مرگ نیز اقتدار دارد و نشان دهد که بدنش نوبر رستاخیز جمیع آدمیان از مرگ و فساد ناپذیر است پس دو معجزه همز‌مان صورت گرفت: نخست جمیع آدمیان با مرگ جسمانی خداوند مردند و دیگر آنکه به ‌واسطه اتحاد کلمه با آن، مرگ و فساد نابود شد با مرگ او همه از نامیرایی و جاودانگی بهره یافتند و با انسان شدن کلمه، مشیت مقرر برای کائنات، و خالق و سرورشان، یعنی خود کلمه خدا، بر همگان آشکار شد. او انسان شد تا ما آدمیان، الهی شویم، خود را در بدنی انسانی آشکار ساخت تا ما بتوانیم پدر نادیده را بشناسیم، و بی‌حرمتی آدمیان را تحمل کرد تا ما وارث نامیرایی و جاودانگی شویم.

ایده «خدا گونه‌ شدن» تاثیر تفکر یونانی بر آتاناسیوس را نشان می ‌دهد. این تاثیر در اثر دفاعی دو بخشی او بیشتر به چشم می ‌خورد. آدم پیش از سقوط، چون فیلسوفی یونانی تصویر شده که در «کلمه»، که صورت پدر است، تأمل و تفکر می‌کرد و فکرش مستقل از جسمش بود. او بر تمام خواهش ‌ها و احساساتش تعالی یافته بود و در «واقعیت عقلانی» تأمل و تعمق می‌کرد. اما از واقعیت عقلانی روی گرداند و بر جسم و خواهش‌های آن متمرکز شد، بنابراین در دام تمایلات جسمانی سقوط کرد. این تعریف از سقوط، همان ‌قدر از فلسفه یونان و اوریجن تأثیر یافته که از کتاب ‌مقدس.

آتاناسیوس مجموعه‌ای از استدلالات را علیه آریانیسم به‌کار می‌گیرد. استدلال او در وهله نخست مبتنی بر کتاب ‌مقدس است و در مورد الوهیت مسیح دلایلی کتاب ‌مقدسی می‌آورد. همچنین به استدلالات آریان ‌ها که با تکیه بر کتاب ‌مقدس ارائه شده بود پاسخ می ‌دهد. آنها بخش ‌هایی از کتاب ‌مقدس را نقل می‌کردند تا ثابت کنند پسر فروتر از پدر است. آتاناسیوس این قسمت ‌ها را مختص بعد انسانی شخصیت مسیح می‌داند نه بعد ازلی شخصیت او به ‌عنوان خدا. همچنین به پرستش عیسای مسیح در عهد جدید و در دوران خود اشاره می‌کند، که اگر عیسی مخلوق بود، شرک و بت‌ پرستی تلقی می‌شد. از سوی دیگر در کتاب «تجسم کلمه» استدلال می‌کند که تنها خدا قادر است ما را نجات بخشد؛ و بالاخره این استدلال فلسفی را می‌آورد که خدا هرگز غیرعقلانی نبوده ‌است، به این معنا که هرگز جدا از «کلمه» یا «خرد» خود نبوده ‌است.

اگر او (کلمه) مخلوق بود، او را نمی ‌پرستیدند و در کتاب ‌مقدس نیز از او سخنی به میان نمی‌آمد. او به‌ یقین مولود ذات خدا است، همان که ما می ‌پرستیم و ذاتا پسر خدا است و نه مخلوق او؛ بنابراین باید او را بپرستیم و ایمان بیاوریم که او خدا است پرتو خورشید از آن خورشید است بدون آنکه ذات و جوهرش منقسم و نازل ‌تر شود. چنان‌که ذات و جوهر خورشید کامل و بسیط است پرتو آن نیز کامل و بسیط است. پرتو خورشید از جوهر نور نمی‌کاهد بلکه به ‌یقین مولود آن است. ما بر این باوریم که به همین شکل، پسر، نه از خارج، بلکه از ذات پدر است. پدر کامل و باقی است و «خاتم جوهرش» نیز ازلی و جاودانه‌است و شباهت تغییرناپذیرش به پدر را حفظ می‌کند.

آتاناسیوس همچنین نخستین کسی است که توجهی جدی به جایگاه و مقام روح ‌القدس مبذول داشت. تا اواسط قرن چهارم فقط رابطه پدر و پسر مورد توجه بود. اشاره ساده و کوتاه اعتقادنامه نیقیه به «روح‌ القدس» بیانگر این است که چندان به روح ‌القدس توجه نمی ‌شد. اما در سال‌های 359360 میلادی آتاناسیوس ناگزیر شد به این موضوع بپردازد. در این زمان یک گروه گمنام مصری که تروپیکی‌ها نامیده می‌ شدند، الوهیت پسر را باور داشتند اما چنین تعلیم می ‌دادند که روح ‌القدس از نیستی خلق شده ‌است. در واقع دیدگاه‌شان در مورد پسر، نیقیه‌ای بود اما در مورد روح ‌القدس آریانی. آنان با اسقف خود، سراپیون که طی نامه‌ای از آتاناسیوس راهنمایی خواسته بود، درافتاده بودند. آتاناسیوس نیز در مجموعه نامه ‌هایی که «نامه ‌هایی به سراپیون» نام گرفتند، به سراپیون پاسخ داد و در این نوشته‌ ها، برای نخستین ‌بار الهیاتی کاملا مبتنی بر تثلیث را پایه ریخت و به ‌شکلی مبسوط جایگاه و مقام روح ‌القدس و پسر را مورد بررسی قرار داد. او در این نامه ‌ها در مورد الوهیت روح ‌القدس بحث می‌کند و توضیح می‌دهد که او پسر خدا نیست بلکه «از پدر صادر» شده ‌است (یوحنا باب 15 آیه 26).

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*