اعیاد و مناسبت های مسیحیان

خانه » آموزه هایی از مسیحیت » اعیاد و مناسبت های مسیحیان |  سپتامبر 15, 2020

 

اعیاد و مناسبت های مسیحیان

مسیحیان دارای اعیاد، مناسبت ها و آیین های بسیاری هستند که از اعیاد مسیحیت می توان به کریسمس(تولد مسیح)، عید قیام و عید پنطیكاست و از آیین های مسیحیان می توان به تعمید و شام خداوند اشاره کرد.

(عید کریسمس (تولد عیسی مسیح

کریسمس یا نوئل جشنی است که به منظور گرامیداشت زادروز مسیح برگزار می شود. کاتولیک ها و پروتستان ها و بیشتر ارتودوکس ها، کریسمس را روز 25 دسامبر یا شامگاه 24 دسامبر جشن می گیرند. برخی از ارتودوکس ها در روسیه و اوکراین جشن کریسمس را در روز 7 ژانویه و ارمنیان طبق سنت منحصر به فردی روز ششم ژانویه جشن می گیرند.

 

ایام انابت

انابت ایامی برای روزه گرفتن به مدت 40 روز قبل از عید پاک می باشد، البته لازم به یاد آوری است که ایام انابت 46 روز قبل از عید پاک شروع می شود و از آنجا که دارای شش یکشنبه است و روزهای یکشنبه معمولا روزه گرفته نمی شود، بنابراین ایام روزه چهل روز خواهد بود؛ ایام انابت با «چهارشنبه خاکستر» شروع و به مدت چهل و شش روز ادامه پیدا می‌کند. این ایام دورانی برای روزه ، دعا، توبه و بخشش است.

چهارشنبه خاکستر

اولین روز شروع ایام انابت به نام چهارشنبه خاکستر شناخته می ‌شود؛ خاکستر این روز معمولا از سوزاندان برگ های نخلی تهیه می‌ شود که از سال گذشته از روز نخل به جا مانده و تقدیس شده است. نقش صلیب با خاکستر نشانه توبه و فروتنی است و برای این است که به یاد بیاوریم که از خاک بوجود آمده و به خاک باز خواهیم گشت.

هفته مقدس

هفته مقدس ششمین و آخرین هفته از ایام انابت است که در واقع هفته قبل از عید پاک می‌ باشد و شامل روزهای یکشنبه نخل (نماد ورود عیسی به اورشلیم و استقبال مردم با شاخه های نخل)، پنج شنبه فرمان یا میثاق (یادبود شام آخر مسیح با شاگردانش) و جمعه نیک (یادبود به صلیب کشیده شدن مسیح) می باشد و تا ابتدای روز قبل از عید پاک ادامه دارد. هفته مقدس زمانی است تا ایمانداران آخرین هفته از زندگی مسیح را بر روی زمین به یاد بیاورند.

عید پاک

همان عید قیام یا رستاخیز عیسی مسیح است که یکی از مهمترین اعیاد مسیحیت به شمار می رود. عید پاک در پایان هفته مقدسی است که عیسی مسیح وارد اورشلیم شد و توسط سربازان رومی دستگیر و پس از تحمل رنج و سختی ‌های فراوان بر فراز تپه جلجتا در اورشلیم مصلوب شد. عیسی مسیح دو روز پیش از عید پسخ به صلیب کشیده شد و در روز سوم یعنی  یکشنبه از مردگان رستاخیز کرد و سپس40 روز در زمین زندگی کرد و بعد به آسمان صعود کرد. مسیحیان به مناسبت پیروزی مسیح بر مرگ و رستاخیز او از مردگان جشن می گیرند.

کلیساهای اولیه به دلیل اینکه در جامعه ای یهودی می زیستند، جشن رستاخیز عیسی مسیح را همزمان با عید پسخ برپا می کردند ولی در سال 325 میلادی و پس از آنکه مسیحیت توسط دولت روم به عنوان دین رسمی شناخته شد، پدران کلیسا، عید قیام مسیح را از عید پسخ یهودیان جدا کردند

 

 

عید صعود

چهل روز پس از رستاخیر مسیح (عید پاک) جشن صعود مسیح به سوی خداوند است. عیسی مسیح پس از زنده شدن (عید پاک) به مدت چهل روز بارها بر رسولان ظاهر شد و درباره پادشاهی خدا با آنها سخن گفت. زنده شدن عیسی مسیح روز یکشنبه (عید پاک) و روز صعود عیسی به آسمان روز پنج ‌شنبه می ‌باشد. او قبل از صعود به شاگردان خود وعده داد که پدر آسمانی، شما را با آتش تعمید خواهد داد (عید پنطیکاست).

*************************

عید پنطیكاست

عید پنطیکاست جشن نزول روح القدس بر حواریون عیسی مسیح در شهر اورشلیم، پنجاه روز پس از رستاخیز مسیح از مردگان می باشد که در آن روز شاگردان عیسی از عطایای صحبت به زبان های غیر برخوردار شدند و توانستند به زبان های مختلف صحبت کرده و مردم را بشارت دهند.

*************************************